Poziomice:

Na skróty: Czym są poziomice | Rzut poziomic | Mapa interaktywna | Podsumowanie |

Czym są poziomice

Zapewne wielu (ba, pewnie wszyscy) uczyło się w szkole czym są poziomice. Była to kolejna rzecz, która nie wiadomo do czego służyła. Pamiętacie pewnie, że poziomice to nic innego, jak linie łączące punkty o tej samej wysokości. Na mapie zaznaczane są zazwyczaj kolorem brązowym. Jeżeli kreseczka w okręgu jest skierowana do środka, to mamy do czynienia z dołem, zaś gdy na zewnątrz, to jest to góra. O tym, jak informacje odczytywane z poziomic zastosować w orientingu - przeczytacie poniżej.

Potęga poziomic!

Otóż aby poznać potęgę poziomic trzeba zrozumieć zasadę ich działania(a w zasadzie sposób ich odczytywania) W tym celu posłużę się szkolnym przykładem przenoszenia poziomic z płaszczyzy na rysunek zbocza w przekroju. Gdybyśmy szli po czarnej lini mielibyśmy do przejścia dokładnie takie góry jak na rzucie bocznym(zielona linia) Patrząc na rysunek łatwo można zauważyć ,że im poziomice są gęściej ułożone(lewa stona zbocza) tym zbocze jest bardziej strome i na angalogicznie jest z prawą stroną gdzie poziomice ułożone rzadko świadczą o łagodnym zboczu.

Dobrze ale czy to wsyszystko? Jak wiadomo ukształtowanie terenu jest w dużym stopniu niepowtarzalne. Przy odczytywaniu poziomic trzeba pamiętać o kilku rzecach:
1.Poziomica łączy punkty o tej samej wysokości(tzn, ze gdybyśmy szli wzdłuz poziomicy to szli byśmy cały czas na takiej samej wysokości)
2.Kreseczka na zewnątrz poziomicy świadczy o wzniesieniu, kreseczka w środku o obnizeniu terenu(choć często jej nie widac wtedy trzeba patrzeć na to co jest dokoła)

Możesz zapoznać sie z mapą interaktywną poniżej. Zaznaczyłęm na niej różne miejsca. Po najechaniu na iteresujacy Cię fragment pokaże się krótki opis.


Podsumowanie:

Ludzie często ignorują poziomice... "Bo jest ich dużo", "Bo nic z tego nie rozumiem" , "Bo jest to skomplikowane" Wcale nie! Wystarczy trochę treningu i odpowiednich obserwacji a zaczniecie odczuwać ich wpływ na waszą orientację W końcu to kolejny punkt odniesienia. Co najważniejsze, drogi, zabudowania, cieki wodne mogą sie zmieniać ale jaka jest szansa, ze wyrównają nam górę?

Na skróty: Do góry | Czym są poziomice | Rzut poziomic | Mapa interaktywna | Podsumowanie |