Orientowanie mapy:

Na skróty: Jak zorientować mapę | Korzyści zorientowanej mapy | Brak kompasu | Wyznaczanie północy | Podsumowanie |

Jak zorientować mapę za pomocą kompasu:

Czym jest zorientowana mapa? Jest to ustawienie mapy w takiej pozycji, by odpowiadała rzeczywistości. Czyli musimy ułożyć mapę, tak by północ na mapie pokrywała się z północą w rzeczywistości. Północ na mapie jest zawsze u góry i w tą stronę w którą skierowane są litery (jeżeli miałby to być twój monitor to pólnoc byłaby w kierunku górnej krawędzi:)) Przyjrzyjmy się pokazanej sytuacji. Czerwona igła kompasu wskazuje kierunek północny. Wiemy również, ze północ na tym kawałku mapy jest skierowana w tę stronę, w którą są skierowane litery (dodatkowo pokazałem go strzałką). Teraz musimy tak obrócić mapę, by te dwa kierunki pokryły się ze sobą. Najłatwiej jest to zrobić przyrównując kierunek północny z kompasu do siatki kartograficznej, ale równie dobrze można patrzeć na litery.


Czyli w skrócie:

1.Patrzymy na kompas i sprawdzamy gdzie jest północ (czerwona igła)
2.Sprawdzamy gdzie jest północ na mapie i obracamy ją (albo się z nią:)) tak, by te dwie linie (kierunku północnego) się pokryły.

I mamy zorientowaną mapę! Co nam to daje przeczytać można poniżej.

Jakie korzyści daje nam zorientowana mapa?

Wiele osób uważa to za marnowanie czasu podczas orientacji w terenie. Cytujac jednego z moich harcerzy: "Jeżeli wiesz, gdzie jesteś, to busola jest ci niepotrzebna; jeżeli zaś nie wiesz, gdzie jesteś to...też na wiele już ci się nie zda". Nic bardziej mylnego. Posiadając zorientowaną mapę mozemy dokładnie porównać teren, który widzimy, z tym co mamy na mapie. Przykładowo: jeżeli po naszej lewej stronie widzimy linię kolejową, a z prawej drogę dochodzącą do tej, na której stoimy pod katem 30 stopni, to na mapie po lewej będziemy mieli zaznaczoną linię kolejowa, a po prawej drogę pod kątem 30 stopni. Porównywanie zorientowanej mapy z rzeczywistością pozwala uniknąć przykrych pomyłek, na przykład, zbyt wczesnego skręcenia czy odkrycia tego, ż m ineliśmm naszą drogę (Jeżeli ta droga która jest pod kątem 30 stopni na mapie w rzeczywistości tworzy kąt 60 stopni, to zapewne nasza droga jest gdzieś dalej, bo sama by się tak zapewne nie wygięła.)

No dobrze, ale co, jeżeli nie wiemy gdzie jesteśmy - czy da nam to kierunki zupełnie nieprzydatne w naszej sytuacji? Idąc tym tropem można tylko powiedzieć to, co Stuhr w "Sexmisji" : "Kierunek wschód, tam musi być jakaś cywilizacja". Weźmy przykładową sytuację: zgubiliśmy się i dochodzimy do większego skrzyżowania z 4 drogami pod różnym kątem, niektóre wchodzą w wąwozy, inne na szczyty itp. Ile może być podobnych skryżowań na mapie? Sporo, ale lepsze to niż nic. Przez to, iż przyporządkujemy pierwszą drogę do wąwozu pod danym kątem, kolejna drogę po szczycie pod kolejnym kątem itd. znacznie zawężymy krag naszych poszukiwań, i o ile jeszcze nie wiemy gdzie jesteśmy, to nasze wątpliwosci zostały zawężone do kilku miejsc, które mozemy rozpoznać ("Patrz! Jest rzeczka w wąwozie to znaczy, że jesteśmy na TYM skrzyżowaniu").

Co jeżeli nie mamy kompasu lub busoli?

Są dwie możliwości:

Orientuj się po tym co widzisz w terenie i szukaj tego na mapie. Przykładowo: schodzimy z pewnej góry na dół. Gdy zeszliśmy na sam dół, widzimy malutki strumyczek, a wzdłuż niego inną drogę. Przed nami widać łąkę, a w oddali domek. Widząc coś takiego, bez problemu powinniśmy odnaleść się na mapie. Znajdujemy góry, przy których płynie strumyk i widzimy coś takiego jak na zdjeciu po prawej. Zgadza nam się góra (trójkącik - punkt wysokościowy) i rzeczka, wzdłuz której jest i wspomniana droga. Na mapie widać także zarówno łąkę, którą widzimy jak i domek w oddali. Z tego kawałka można naprawdę dużo wyczytać. Kształty drogi, wąwozy itp. zostawiam juz do waszej interpretacji:) Do tego obróciwszy mapę tak, aby rzeczka na mapie zgadzała się z rzeką w rzeczywistosci, mamy mapę zorientowaną tak samo dobrze, jakbyśmy to zrobili kompasem.

Kolejna opcja to wyznaczenie kierunku północy za pomocą słońca, gwiazd i innych niekoniecznie kojarzonych z tym rzeczami.

Wyznaczanie kierunku północy bez kompasu:

Sposoby wyznaczania kierunków świata można zasadniczo podzielić na skuteczne i nieskuteczne wcale bądz rzadko. Ze wzgędów oczywistych omówię tutaj tylko skuteczne a pozostałę można bardziejt traktowac jako ciekawostkę.

Za pomocą Gwiazdy polarna

Odnajdzcie Wielki Wóz (część Wielkiej Niedźwiedzicy) odcinek między jego "tylnymi kołami" należy przedłużyć 5 razy "w górę". W tym meijscu powinna znaleść się gwiazda polarna która pokazuje kierunek północny.

Za pomocą zegarka

Wycelowujemy wskazówke godzinową na słońce(ta krótsza). Zegarek musi leżeć w poziomie. Następnie dzielimy kąt powstały między wskazówką godzinową a liczbą 12 na prawo (Przed południem) lub na lewo(po południu)A dlaczego tak? Sprawa jest banalnie prosta. przed południem słońce posuwając się w prawo ZMIERZA DO południa. Po południu słońce posuwając się w prawo ODSUWA SIĘ OD południa.

Podsumowanie:

Zorientowana mapa to potęga! Dzięki temu znacznie łatwiej jest nawigować, nawifator nie musi przetwarzać informacji co gdzie leży tylko jest to od razu "gotowe" Wielokrotnie zdarza sie także, ze skrzyzwoania są łudząco podobne do siebie a dobrze zorientowana mapa potrafi uniknąć złych decyzji. Gorąco polecam.

Na skróty: Do góry | Jak zorientować mapę | Korzyści zorientowanej mapy | Brak kompasu | Wyznaczanie północy |